Kdo vynalezl klavír?

Klavír je oblíbený strunný nástroj, na který se hraje na klaviaturu s údery kladívek do strun. Klavír je jedním z nejlépe identifikovatelných hudebních nástrojů a byl primárním hudebním nástrojem, který používali světoznámí hudební skladatelé jako Mozart, Beethoven a Haydn k vytváření hudebních mistrovských děl. Klavír byl také důležitým faktorem ve vývoji populárních hudebních žánrů, jako je blues, rock, jazz, klasická hudba a lidová hudba.

Historie Piano

Klavír získal svůj název z italského výrazu „gravecembalo col piano e forte“ nebo „fortepiano“, který byl hudební nástroj pojmenován na počátku 18. století, kdy byl vynalezen. Bartolomeo di Francesco Cristofori je připočítán s vynálezem klavíru, který byl modelován podle jiných existujících klávesových strunných nástrojů, jako je cembalo a klavichord.

Bartolomeo Di Francesco Cristofori: Raný Život

O dětství Bartolomea di Francesca Cristoforiho je známo jen málo, protože dostupné informace pocházejí z rozhovoru, který vynálezce poskytl italskému spisovateli 18. století Scipione Maffeiovi. Předpokládá se, že Bartolomeo di Francesco Cristofori se narodil 4. května 1655 v italské Padově. V mládí se Bartolomeo stal v Padově známým výrobcem cembal, což mu přineslo velkou popularitu v tomto regionu. Zpráva o Bartolomeových působivých schopnostech výroby cembala se dostala k princi Ferdinandu de Medici, dědici velkovévody Toskánska Cosima III. Princ byl sám fanouškem cembal a spinetů a vlastnil jich asi 40, ale jeho technik hudebních nástrojů právě zemřel. V roce 1688, když se princ Ferdinando vracel z Benátek, prošel Padovou, kde se setkal s Bartolomeem, kterého naverboval, aby nahradil zesnulého technika. V květnu 1688 se Bartolomeo (tehdy ve věku 33 let) přestěhoval ze svého rodného města Padovy a přestěhoval se do Florencie, kde dostal dům s kompletním vybavením a nádobím.

Bartolomeo Di Francesco Cristofori: Vynálezy

Princ měl Bartolomea v oblibě a poskytl mu svobodu přicházet s vlastními vynálezy a přitom spravovat stávající nástroje. Záznam inventáře hudebních nástrojů velkovévody z roku 1700 obsahuje jeden zvláštní záznam nazvaný „arpicembalo che fail piano e li forte“ (přeloženo jako „cembalo, které umí hrát tiše a hlasitě“), což byl jeden z prvních Bartolomeových vynálezů a předchůdce vynálezu klavíru. Bartolomeo dále zdokonaloval návrhy a v roce 1709 vynalezl to, co nazval „gravecembalo col piano e forte“ („klavichord s měkkým a hlasitým zvukem“), který byl poté zkrácen na pianoforte, první klavír v historii. Tento vynález byl později uveden v publikaci Scipione Maffei z roku 1711 „Giornale dei Letterati d’Italia“. Bartolomeo vyrobil v letech 1709 až 1726 dalších asi 20 klavírů, ale jeho vynález neměl okamžitý úspěch a uživatelé jej označili za „obtížně použitelný“.

Bartolomeo Di Francesco Cristofori: Smrt A Odkaz

Bartolomeo pokračoval v práci na svém vynálezu, vylepšoval jeho vlastnosti a v pozdějších letech mu pomáhal Giovanni Ferrini. Cristofori zemřel 27. ledna 1731 ve věku 75 let. Vynález pianoforte byl zastíněn vzestupem operní hudby, a proto bylo použití klavíru v Itálii do značné míry zatemněno. Dnes existují pouze tři klavíry původně postavené Bartolomeem, které jsou všechny zachovány v muzeích.