Léčivé houby: Historie a použití

Houby jsou klasifikovány jako houby a po staletí se používají k léčebným účelům a potravinám. Existují jedlé, léčivé a jedovaté druhy hub. Studie na využití léčivých vlastností hub a na výrobu léků z nich byly oficiálně prozkoumány a provedeny po roce 1928, poté, co Alexander Fleming objevil penicilin. Několik hub a jejich vedlejších produktů se dnes používá k výrobě léků pro různé účely. Lišejníky byly také používány ve starověké medicíně, i když v moderní medicíně jsou primárními produkty houby, houby a kvasinky.

Léčivé Houby

Houby byly pravděpodobně používány v prvních letech v lékařství, ale moderní medicína začala po roce 1928 získávat medicínu z hub. Houby Ganoderma Lucidum nebo Reishi se používaly ve starověké čínské medicíně a říká se, že jsou nejdéle používanou houbou pro léčebné účely.

Farmakologický výzkum dnes našel antiprotozoální, antivirové a antifungální kmeny hub. Houby se v moderní medicíně používají k výrobě antibiotik a plíseň penicillium dala vznik mnoha antibiotikům, jako je cefalosporin, vermikulin, citromycin, cerulenin a několik dalších antibiotik. Aspergillus Flavus produkuje solamargin, který se používá v lécích proti rakovině. Asparagináza, lék používaný na leukémii, se získává z penicilinu. Léky snižující hladinu cholesterolu, jako jsou statiny, lze také získat z hub.

Fermentací Aspergillus terreus vznikl první komerčně dostupný statin, Lovastatin. K výrobě antimykotik se používají antimykotika jako druhy Penicillium a Aspergillus. Imunosupresivní léky, jako je cyklosporin, byly odvozeny z Tolypocladium inflatum, Bredinin z Eupenicillium brefeldianum a několika dalších. Léky proti malárii, jako jsou efrapeptiny, kodinaeopsin, antiaméba a zerrvamiciny, jsou také vyrobeny z hub. Některé diabetické léky jsou také odvozeny z hub. Existují léky používané pro jejich terapeutické účinky na centrální nervový systém, jako je kabergolin, ergotamin a pergolid. K výrobě léků se používá námel produkovaný Claviceps purpurea.

Jedlé Houby

Jedlé houby se většinou pěstují na farmách a patří do skupiny Agaricus bisporus. Tento druh se lokálně vyskytuje v Severní Americe a Evropě. Agaricus Subrufences neboli mandlové houby se vyskytují hlavně v Brazílii a Japonsku. Houby jsou bohaté na kyselinu pantotenovou, vitamín B, vitamín D a fosfor. Čína je největším producentem jedlých hub, přičemž polovina jedlých hub na světě pochází z Číny. Většina jedlých hub se dnes pěstuje, aby přinesla větší výnos, ale existují i ​​ty, které rostou ve volné přírodě. Divoké jedlé houby je třeba před konzumací dobře identifikovat. Matsutake, Morrell a lanýž odrůda jedlých hub a jsou vzácné. Fytáza používaná v krmivech pro zvířata pochází z Aspergillus Niger.

Další Použití

Houby se v minulosti také používaly k výrobě barviv pro barvení přírodních vláken, jako je vlna. Existuje také skupina psychedelických hub, o kterých je známo, že mají psychotropní účinky a jsou kvůli svým účinkům konzumovány pro rekreační účely. Amanita Muscaria je jedním z druhů hub s psychotropními účinky. Druhy této skupiny, Amanita Phalloides nebo smrtka, jsou prudce jedovaté. Candida, druh kvasinek, se používá v komerčním sektoru k výrobě riboflavinu a kyseliny askorbové nebo vitamínu C.