Jaký je rozdíl mezi kosmonautem a astroneutem?

Kosmonaut označuje osobu, která je vyškolena a certifikována Ruskou kosmickou agenturou pro práci ve vesmíru. Jednoduše, ona nebo on je člověk z Ruska, který cestuje ve vesmíru. Na druhou stranu astronaut je osoba vyškolená a certifikovaná JAXA, ESA, NASA nebo CSA pro práci ve vesmíru. Pro účely funkčnosti jsou oba termíny podobné, protože označují stejnou profesi. Rozdíly však přicházejí v důsledku jejich provozních filozofií, které se mírně liší. Tyto principy se týkají oblastí znalostí a dovedností týkajících se vesmíru, lidí, kosmických lodí a Země.

Rozdíly Mezi Astronautem A Kosmonautem

První rozdíl je v tom, že Američané používají slovo astronauti, zatímco Rusové používají termín kosmonauti.

Druhý rozdíl je s ohledem na kvalifikaci stát se kosmonautem nebo astronautem. Maximální věk pro přihlášení do služby astronauta je 40 let. Jednotlivec musí mít vystudovaný bakalářský titul a absolvovat americkou vojenskou zkušební pilotní školu. Kromě toho by jejich výška měla být menší než 5’11. Navíc musí mít minimálně 1500 hodin letu. Naopak kosmonauti by měli mít alespoň 900 hodin letu a výšku 5’7. Také musí mít vystudované sovětské letectvo. Většina kosmonautů jsou vojenští důstojníci vybraní z IMBP, ruského letectva a RSC Energija. Nesmí být starší 30 let.

Za třetí, aby byl člověk astronautem, musí mít rozsáhlé znalosti o životě ve vesmíru a o vztahu člověka k vesmíru. Musí také vědět, jak pilotovat a obsluhovat kosmickou loď. Kosmonauti naopak pracují mimo zemskou atmosféru, a proto tyto znalosti nejsou povinné.

Milníky Vesmírného Cestování

První člověk, který 12. dubna 1961 přistál ve vesmíru, byl Rus Jurij Gagarin. Gagarin obíhal Zemi 108 minut. O dva roky později, 19. června 1963, první žena bezpečně dorazila do vesmíru. Jmenovala se Valentina Těreškovová, rodačka z dnešního Ruska. Těreškovová obíhala kolem Země asi tři dny. Prvním Američanem a následně druhým člověkem, který dorazil do vesmíru, byl Alan Shepard. Shepardovi se podařilo uskutečnit 15minutový suborbitální let ve vesmíru.

Později se John Glenn stal prvním člověkem, který obletěl Zemi. První Američankou ve vesmíru byla Sally Ride, zatímco první Afroameričankou ve vesmíru byla Mae Jemison. Do vesmíru se vydali v roce 1983 a 1992. Nejmladším člověkem, který letěl do vesmíru, byl Gherman Titov. Bylo mu pouhých 25 let, když letěl s Vostokem 2. Na druhou stranu nejstarším člověkem, který letěl do vesmíru, byl John Glenn ve věku 77 let. Díky těmto mnoha úspěchům v cestování vesmírem skočil svět do sezóny vesmírných znalostí, které by mohl jen sen před mnoha desetiletími a staletími.