Co je terakota?

Terakota je červenohnědá porézní hlína, která se používá jako médium pro stavební materiály a sochy. Jakmile je hlína zpracována do požadované formy, je vysušena a poté zahřívána v peci nebo nad hořícím materiálem. Ve skutečnosti název „terakota“ pochází z italského jazyka a znamená „pečená země“. Tento materiál je také někdy označován jako kamenina. Jeho nápadná barva je způsobena reakcí mezi vysokým obsahem železa v jílu a kyslíkem ve vzduchu. Konečný pečený výrobek může být glazovaný nebo ponechán neglazovaný, i když pouze glazovaná terakota je voděodolná. Terakota se používala v celé historii a lze ji nalézt v zemích po celém světě. Látka je již dlouho ceněna pro svou sílu, hojnost a nízkou cenu.

Historie Terakoty

Jak již bylo zmíněno, terakota se používala v celé historii. Některé z nejranějších příkladů se datují do doby 24 000 př. nl, během prehistorického věku, a poskytly cenný pohled na život během paleolitické éry. Je zajímavé, že starověká terakota byla tvarována spíše do malých figurek než do užitkovějších kusů, což naznačuje, že prehistorické kultury si vážily určité formy umění. Většina z těchto nejstarších forem terakoty byla pravděpodobně ponechána péct na slunci, spíše než ohřívat v pecích nebo přímo nad ohněm.

Archeologové odkryli řadu terakotových kusů po celém světě a každý poskytl důležité informace o historických kulturách. Například v Pákistánu výzkumníci objevili terakotové postavy žen, které pocházejí z období mezi 3000 a 1500 před naším letopočtem. Tento objev vedl akademiky k závěru, že společnost uctívala bohyně a možná zaměřila svou duchovní pozornost na plodnost. Starověká římská říše také používala terakotu a používala ji k vytváření uměleckých reliéfů (trojrozměrný kus, kde jsou předměty vyzdviženy z pozadí). Před příchodem Evropanů do Ameriky byla terakota primárním médiem pro nádobí, keramiku a sochy.

Kromě umění a kuchyňského nádobí byla terakota také použita k vytvoření celých budov. Kromě toho se používá k výrobě střešních tašek a klempířských linek.

Známé Příklady Terakoty

Některé terakotové artefakty jsou tak složité nebo mají takový kulturní význam, že se staly známými po celém světě. Jedním z nejlepších příkladů je Terakotová armáda, která se nachází v provincii Shaanxi v Číně. Místo je domovem více než 8 000 terakotových vojáků s mnoha koňmi a vozy. Císař Qin Shi Huang, první císař Číny, zadal práci, aby střežil jeho pohřebiště a šel s ním do posmrtného života.

Dalším vynikajícím příkladem terakoty je budova Bell Edison Telephone Building, která se nachází v Birminghamu v Anglii. Tato budova má extrémně detailní exteriér s balkony a vyřezávanými oblouky nad okny ve druhém patře. Vyniká od ostatních budov v okolí díky své jedinečné terakotové barvě. Tento materiál byl také v minulosti ceněn stavebními společnostmi kvůli jeho ohnivzdornosti, zejména v americkém městě Chicago po požáru v Chicagu v roce 1871.