Co je Nobelova cena?

Nobelova cena pochází od švédského vynálezce a každý rok norská a švédská vláda udělují ceny za akademický, kulturní a vědecký průlom.

Co Je Nobelova Cena?

Švédský vynálezce Alfred Nobel poprvé inicioval založení Nobelovy ceny v roce 1895. První ceny byly uděleny v roce 1901 za slávu hrdinství a vynález v chemii, fyzice, literatuře a psychologii, lékařství. První medaile vyrobené v 80. letech byly 24karátové zlato, ale později to byla 18zelená zlatá medaile pozlacená 24karátovým zlatem. Slavnosti udílení Nobelovy ceny se konají každý rok bez výjimky ve Stockholmu, hlavním městě Švédska, s výjimkou ceremonií udílení Nobelovy ceny míru, které se konají v norském Oslu. Každá vybraná osoba nebo organizace obdrží zlatou medaili, diplom a jednorázovou finanční částku. Od roku 2017 byla vynikající peněžní cena odhadována na 1 110 000 $. Po mnoho let je Nobelova cena považována za nejvyšší cenu, která byla kdy někomu udělena jako pocta.

Kdo Byl Alfred Nobel?

Vynálezce Nobelových cen pan Alfred Nobel se narodil ve Stockholmu ve Švédsku 21. října 1833 do rodiny znovu známých inženýrů. V průběhu let Alfred Nobel vynikal v mnoha akademických oborech, mezi které patří chemie, inženýrství a vynálezy. V roce 1884 koupil Nobel ocelárnu, ve které vynalezl spoustu fantastických zařízení včetně slavného britského bezdýmného výbušného prášku známého jako Cordite. Později čelil tvrdému rozsudku zákona za vynález výbušného vojenského Corditu. Ze všech jeho návrhů je dynamit nejznámějším a originálním vybavením.

Historie Nobelovy Ceny

Než Alfred zemřel, sepsal ve Francii ve švédsko-norském klubu závěť, ve které navrhl, aby byl oceněn každý, kdo přijde s myšlenkou prospěšnou celému lidstvu. Ve své závěti se vzdal svého majetku jako ceny pro objevitele v oblasti fyziky, chemie, literatury a fyziologie medicíny. Jeho majetek, který měl v roce 1895 hodnotu 186 milionů $, měl být udělen jako ceny pěti polím v jeho závěti. Kvůli skepsi vůči jeho nápadu byl dekret schválen až 26. dubna 1987. Podle instrukcí závěti měl v Norsku udělovat ceny výbor jménem Norský Nobelova komise. Členové této rady byli jmenováni později a začaly procesy udělování Nobelových cen.

První Nobelovy Ceny

Byla založena Nobelova nadace, a jakmile to hladce fungovalo, Nobelova komise začala sbírat nominace, aby určila obory, organizace a jednotlivce, kteří si cenu zaslouží. Porota fyziky vybrala dva vynálezce fyziky na první Nobelovu cenu v historii, vynálezce rentgenového záření Wilhelma Rontgena a vynálezce katodových paprsků Phillipa Lenarda. Akademie věd vybrala vynálezce rentgenových paprsků pro vůbec první Nobelovu cenu a pan Rontgen se stal prvním nositelem Nobelovy ceny.

Nobelova Hostina

Po předání cen ve Švédsku se vždy v prestižní síni hlavního města, Modrém sále, koná slavnostní ceremoniál. Této služby se účastní švédská královská rodina s přibližně 1300 questy. V Norsku se banket koná v Grand Hotelu Oslo a účastní se ho laureáti spolu s předsedou vlády, prezidentem Storting a norským králem a královnou (od roku 2006) jako hosté.